Průvodce ekologickou domácností: Jak šetřit energie?

Myslet ekologicky – to není jen móda poslední doby, ale vzhledem k současnému stavu naší planety je to hlavně něco, co by měl již každý považovat za naprostou samozřejmost. Příroda je naše přirozené životní prostředí, bez kterého bychom jako lidé nemohli fungovat, a proto si jej musíme pečlivě chránit a nebýt sobečtí vůči jiným živým bytostem, které tu s námi žijí.

Druhou stránkou jsou také finance, jelikož ceny energií každoročně stoupají. Ekologickým chováním zajistíte také jejich úsporu a nepoděkuje vám jen příroda, ale i vaše peněženka. Jak tedy změnit svou domácnost v ekologickou a ušetřit?

Co je to ekologická domácnost a jak s tím začít?

Začít s ekologickou domácností není rozhodně nic složitého. Učinit tak může každý, a to klidně ze dne na den. V tomto případě se i malé kroky počítají, takže nalaďte svou mysl na zelenou vlnu a začněte s nimi.

V první řadě se pokuste produkovat co nejméně odpadu. Nepoužívejte igelitové tašky ani mikroténové sáčky a nahraďte je jejich látkovou obdobou. Přes den využijte naplno denního světla a zbytečně nesviťte. Stačí vhodně rozmístit nábytek, pořádně roztáhnout závěsy a žaluzie. Šetřete také s vodou během koupání, mytí nádobí, vaření i úklidu.

Proč je důležité se chovat ekologicky?

V dnešní době, kdy je naše planeta zaplavena plasty a ovzduší plné škodlivých látek ze spalování, které způsobují globální oteplování, by se měl ekologicky chovat každý z nás. Veškeré ničení přírody se člověku s odstupem času vrátí. Každý z nás by proto měl například třídění odpadu nebo šetření s vodou a elektřinou považovat za běžnou součást života a vést k tomu také své děti, pro které bude díky tomu životní prostředí zachováno. A jak tedy na to?

Vyměňte zářivky

Úsporné zářivky, které jsou dnes běžně dostupné, vám ušetří opravdu nemalé peníze oproti těm zastaralým. Vyměňte proto všechny žárovky v bytě, nejlépe za jejich nejúspornější LED variantu. Nezapomeňte ani na zářivku v digestoři.

Kromě výměny žárovek je důležité i svítit co nejméně. Pokud je to možné, přesuňte co nejvíce činností na dobu, kdy je můžete vykonávat při denním světle. To se snažte využít naplno. Závěsy a žaluzie hned ráno roztáhněte a psací stůl postavte pod okno, abyste si přes den nemuseli k práci přisvítit.

Spotřebiče v hlavní roli

Spotřebiče jednoznačně spotřebují nejvíc energie. Některé z nich, jako například lednice či mrazák, fungují nepřetržitě, a proto je při jejich nákupu zásadní sledovat do jaké patří energetické třídy. Dnes jsou již běžně dostupné velmi úsporné spotřebiče třídy A++, zaměřte se proto zejména na ty. Jestliže máte doma velmi staré spotřebiče, zejména právě lednici a pračku, zvažte jejich nahrazení novými. Pořizovací cena se vám určitě vrátí v podobě úspory a hlavně – budou ekologičtější.

Pokud si myslíte, že spotřebiče, které jste vypnuli pomocí tlačítka energii nevyužívají, jste vedle. Televize, počítače nebo routery vypínejte v době nevyužívání ze sítě. Tento zvyk vám může ušetřit až 500 korun ročně. Důležitá je i údržba spotřebičů. Pračku a rychlovarnou konvici pravidelně zbavujte vodního kamene. Jestliže vaše lednice nedisponuje funkcí, kdy se odmrazuje sama, budete ji muset pravidelně zbavovat přebytečné námrazy sami, jinak bude její spotřeba vyšší.

Šetřete i při vaření a úklidu

Ušetřit energii můžete i při běžných domácích pracích. Vysavač vyměňte za smeták a místo každodenního vysávání podlah je raději zameťte. Při praní prádla používejte kvalitní prací prostředky, které vám umožní prát při nižších teplotách. Jestliže využíváte sušičku, zvažte, zda je nutné ji používat i v létě. Máte-li možnost prádlo vyvěsit na čerstvém vzduchu, učiňte tak. Bude voňavější a v teplých dnech vám uschne opravdu rychle.

Zvykněte si i na využívání zbytkového tepla. Při vaření na sklokeramické desce nebo indukci vypněte plotýnky o něco dříve a pokrm nechte „dojít“ na horkém povrchu. Stejně tak učiňte při pečení v troubě. Zbytkového tepla se dá využít i při žehlení, kdy vypnete žehličku dříve, a posledních pár kousků máte „zadarmo“!

Topíte elektřinou nebo si jí ohříváte vodu?

Využíváte-li elektřinu k topení nebo ohřevu vody, přesvědčte se, že máte dostatečně těsná okna a dveře. V případě že ne, bude vám tímto způsobem opravdu velké množství tepla unikat. Stejně tak by měl být dům zateplený, jinak bude chlad pronikat i přes zeď a opět bude nutné přitopit. Nábytek umístěte tak, aby byl co nejdále od topení, od kterého dejte pryč i záclony a závěsy.

V případě bojleru je dobré jej zbytečně nepřehřívat. Opravdu nepotřebujete, aby vám z kohoutku tekla voda o 80°C. Ohřejte si ji proto jen na takovou teplotu, kterou máte rádi při sprchování. Bojler se snažte také udržovat. Čas od času je dobré jej nechat vyčistit.

Nejčastější mýty o spoření elektřiny

I v případě úspory elektřiny samozřejmě koluje spousta fám a mýtů, které je potřeba vyvrátit.

Zhasínáním plýtváme – tento mýtus koluje už od nepaměti. Jedná se o to, že údajně zhasnutím a opětovným rozsvícením světla spotřebujete více energie, než kdybyste jej nechali svítit. To samozřejmě není pravda. Platíte totiž jen za to, co spotřebujete, a rozsvícení moderních zářivek opravdu není tak náročné, aby bylo spotřebováno více energie.

Přeplněná lednice – říká se, že pokud je lednice poloprázdná, potřebuje na chlazení méně energie. To však také není pravda. Pokud je totiž v lednici málo potravin, které by chlad udržely, musí naopak chladit ještě více.

Vypnuté elektrospotřebiče nevyužívají elektřinu – toto tvrzení jsme si vyvrátili již výše. Pokud je například televize vypnutá pomocí ovladače, ale stále je připojená k síti, spotřebovává elektřinu.

Nabíječky v zásuvce nevyužívají elektřinu – stejně tak koluje, že pokud necháte zapojenou nabíječku bez telefonu v zásuvce, nemůže spotřebovat žádnou energii. Nabíječka ji však neustále spotřebovává malé množství, nicméně pokud máte nepřetržitě takto zapojené 3 nabíječky, zbytečně přicházíte i o několik stovek korun ročně.

Scroll to Top