Jak v létě ochladit byt?

Horké letní dny prožité venku na čerstvém vzduchu nebo u bazénu jsou pro většinu z nás naprostým balzámem na duši, nicméně trávit vedra uprostřed města v bytě bývá až nesnesitelné. Každý, kdo se s tímto problémem rok co rok setkává, hledá účinná řešení, jak sebe a své obydlí ochladit a cítit se zde příjemně.

Klimatizace je určitě účinné řešení, nicméně není vhodné pro každého, někteří lidé jsou totiž na suchý a příliš studený vzduch velmi citliví. Naštěstí je mnoho rad a fíglů, jak se s vedry vypořádat i bez klimatizace, levně a hlavně rychle!

Větrejte, ale jen ve vhodnou chvíli

V létě lze narazit na dva extrémy. Lidé buď mají buďto celé dny otevřená okna a nepřetržitě větrají, nebo naopak nevětrají vůbec. Ani jedno však není dobře. Větrat se musí a může to dokonce účinně pomoci snížit teplotu v bytě, nicméně musí se na to chytře. Okna otevírejte nejlépe až na noc a nechte otevřená pouze do rozednění. Nad ránem bývá největší zima, a tak se vám bude hned lépe vstávat. Pokud se bojíte dotěrného hmyzu, opatřete okna sítěmi. Větrání však není vyloučeno ani přes den, jen musíte mít možnost otevřít okna do průvanu a venku nesmí být úplné bezvětří, což je většinou hlavní problém horkých dnů.

Zatemněte okna

Pořiďte si žaluzie, rolety, zatemňovací závěsy nebo cokoliv, co nevpustí slunce dovnitř. Když začnou dopolední paprsky pálit, jednoduše zatemněte byt. Pokud budete tento krok praktikovat denně, vaše obydlí se tolik nevyhřeje, a zajistíte si o pár stupňů příznivější teplotu.

Teplé deky a polštáře nechte na zimu

Látky, koberce, čalounění a jiné textilie mají ve zvyku pohlcovat teplo. Během léta proto nezapomeňte schovat huňaté deky a polštářky z pohovky. Pokud máte v bytě okrasné kožešiny nebo předložky, uschovejte je také. Dobré je během léta uložit i kusové koberce.

Ložní prádlo včetně prostěradla by mělo být z lehké bavlny, úplně ideálním materiálem pro teplé letní noci je satén.

Led nejen do nápojů

Led vám nevychladí jen nápoje, ale pomůže vám zmírnit vedro i doma. Rozmístěte po bytě vázy nebo jiné nádoby naplněné ledem. Ledovou vodu můžete napustit i do dřezu a umyvadla, uvidíte, jak místnost najednou změní klima. Dobrým pomocníkem je i mokrá utěrka, kterou vložíte na několik minut do mrazáku a následně přehodíte přes elektrický větrák. A nezapomínejte ani na pitný režim!

Elektrospotřebiče – pomůžou, ale i uškodí

Je mnoho elektrospotřebičů, které vám pomohou situaci ulehčit. Mezi ně patří třeba elektrické větráky nebo mobilní klimatizace. Trendem jsou ochlazovače vzduchu, které jsou skvělým kompromisem právě mezi větráky a klimatizacemi.

Elektrické spotřebiče obecně ale vytvářejí také dost tepla. Zapomeňte na vysávání přes den, vysavač může ohřát vzduch v místnosti o několik desetin stupně. To samé platí pro starší televize, žehličky, fény nebo sporáky. Zkuste co nejvíce využívání spotřebičů omezit, při krásném počasí venku to určitě nebude problém.

Vytírejte a perte!

Zrovna do úklidu se chce v rozpálených dnech málokomu. Podlahy vytřené studenou vodou však příjemně zvlaží byt, a navíc budete mít doma čisto. Studenou vodou můžete také setřít každý den prach ze skříněk a polic.

Pokud máte sušičku prádla, v létě na ni zapomeňte. Nejenže od ní sálá teplo, ale mokré prádlo rozvěšené u okna byt provoní a zchladí. Pokud máte balkon, natáhněte prádelní šňůru a pověste prádlo i tam. Některé kousky vám na čerstvém letním vzduchu uschnou ještě dříve než v sušičce a prádlo navíc vytvoří stín a ochladí okolní vzduch, takže budete moci na chvíli otevřít třeba balkonové dveře.

V hlavní roli rozprašovač

Na pomoc povolejte i rozprašovač s ledovou vodou. Tou pravidelně kropte záclony a závěsy, aby zůstávaly vlhké. Efektivní je to zejména tehdy, když otevíráte okna a vytvoří se průvan. Mokré záclony nejenže osvěží ovzduší, ale pomáhají udržet příjemnou vlhkost a bude se vám tak lépe dýchat.

Scroll to Top