Jaké významy mají barvy květin?

Květiny jsou od pradávna součástí mnohých rituálů, obřadů, oslav a dalších příležitostí. Jsou nedílnou součástí moderních interiérů. Díky jejich rozmanitosti druhů, tvarů a barev mohou sdělit různá poslání i beze slov.

Každá barva květu od bílé, přes sytě rudou až po blankytně modrou, s sebou nese svůj vlastní příběh. Při výběru kytice tedy dbejte na to, co chcete obdarované sdělit. Abyste si byli naprosto jistí, že vámi vybraný pugét říká přesně to, co cítíte, pojďme se podívat na symboliku jednotlivých barev.

Červená

Červená je barva vášně, touhy a intenzivní lásky. Hlubší poslání však kromě barvy vyjádří také druh. Červené růže jsou nejčastějším zástupcem této barvy a jsou považovány za květiny milenců, oblíbené jsou zejména na svatého Valentýna jako vyjádření lásky, vášně a krásy. Červenými tulipány obdarujte svou opravdovou lásku. Chryzantémy v této barvě však lze vyjádřit i přání štěstí.

Růžová

Kytice růžových květin představuje něžnost, mladí a ženskost. Jelikož jejich barva není tak intenzivní jako jiné, naopak je jemná a „dívčí“, jsou květy v této barvě ideální volbou pro romantická gesta. O tom, kdo je daruje, mohou prozradit jeho vkus a smysl pro eleganci.

Bílá

Tato barva květů značí čistotu, nevinnost, upřímnost a eleganci. Květiny bílé barvy se často využívají do svatebních pugétů, a to nejen pro to, aby ladily se svatebními šaty, ale právě kvůli svému poslání. Bílá je rovněž symbolem čisté lásky a upřímnosti.

Oranžová

Oranžové květy darované mužem ženě mohou značit tužbu po něčem víc, než je přátelství. Avšak pokud ji daruje žena ženě, znamená to přání štěstí, radosti a zdraví. Květiny v těchto barvách vyvolávají pocit tepla, domova a skrývají v sobě pozitivní energii. Jsou skvělé i jen tak pro radost do vázy.

Žlutá

Žlutá je ideální barvou pro věnování květin z přátelství mezi dvěma ženami nebo rodinným příslušníkům. Je totiž symbolem neromantické lásky mezi dvěma osobami, která často doprovází právě přátelství. Kytice v těchto barvách se hodí i při mimořádně veselých příležitostech, jako je narození dítěte nebo různé oslavy.

Modrá

Odstíny modré evokují klid a vyrovnanost. Květiny v těchto barvách si často věnují dlouholetí manželé, jsou totiž symbolem porozumění a věrnosti. Modrá je vhodná v situacích, kdy chcete někomu poděkovat nebo obdarovat nemocného, kterému přejete brzké uzdravení. Vzhledem k tomu, že tato barva uklidňuje emoce a působí proti úzkosti a smutku, můžete ji použít i k soustrasti.

Fialová

Jako jedinečná a nezvyklá barva v minulosti spojována s královskými rody, se fialová váže k mimořádným situacím, zejména k oslavě úspěchu. Kytice v odstínech fialkové se uplatní při příležitostech jako je dokončení studia, povýšení v zaměstnání a dokonání jiných důležitých životních cílů. Darování kvítků či vazby v této barvě může znamenat také obdiv.

Zelená

Květy v odstínech zelené jsou opravdu výjimečné, v takové barvě jsou k dostání například kaly, které skvěle ladí k fialové jak kontrastem barev, tak do významu. Zelená symbolizuje štěstí, oslavu života a vyhlídku na lepší budoucnost.

I druh květiny prozradí mnoho

Nejen barva, ale i druh darované květiny si nese své sdělení. Například růže jsou obecně vyznáním lásky, a to skoro ve všech barvách. Tulipány je vhodné věnovat přátelům nebo blízkým lidem, ke kterým nemáte romantický vztah. Gerbery jsou vhodné pro nepříliš blízké lidi jako jsou učitelé nebo obchodní partneři. Lilie mají velké, krásně vonící a majestátní květy, hodí se při významných příležitostech. Slunečnice, jiřiny nebo narcisy mají povzbudit náladu a jsou to květiny, které se mohou věnovat jen tak pro radost.

Ať už věnujete jakoukoliv květinu, pamatujte také na vkus obdarované. Pokud ji dobře znáte a víte, že miluje lilie a jejich vůně jí udělá větší radost než vášnivá barva červených růží, budou jednoznačnou volbou právě ty. Ne vždy je květomluvu vhodné využít, avšak může být skvělým prostředkem, jak beze slov říct to, co máme na srdci, nebo napomoct při výběru květiny v případě, že nevíme, co člověk, kterého chceme květinou potěšit, preferuje. Význam barev květů také pomůže s vhodnou volbou květiny pro události s určitými společenskými pravidly, mezi které patří například pohřby.

Scroll to Top