Jaké žaluzie vybrat do moderního interiéru?

Zastiňování oken je v našich zemích – na rozdíl třeba od Holandska či severských zemí – dlouholetou tradicí. A má minimálně dva důvody: zabránit dopadu slunečních paprsků do místnosti a skrýt domácnost před zraky zvědavců. Dříve se k tomuto účelu používaly rolety, závěsy a husté záclony. To se však v průběhu času změnilo. A to vzhledem k proměnám interiérového designu, a také proto, že uvedená látková zastínění jsou lapači prachu a vyžadují poměrně častou a náročnou údržbu (luxování, praní, žehlení, zavěšování, apod.).

V současnosti stojí v popředí zájmu o stínění do interiéru hlavně interiérové žaluzie všeho druhu. Někdo snad ještě váhá, zda použít ve své domácnosti či kanceláři žaluzie nebo rolety. Výběr pochopitelně záleží na vkusu jednotlivců, na jejich finančních možnostech, a v neposlední řadě také na typu oken a celkovém vzhledu interiéru – to proto, aby jeho styl nebyl narušen.

Jak vybrat žaluzie?

Abyste se při výběru mohli správně rozhodnout, je zapotřebí vědět, jaké typy žaluzií můžete na trhu objevit?

Základními druhy jsou žaluzie interiérové, venkovní a univerzální.

Interiérové žaluzie

I v tomto případě máte na výběr několik možností – žaluzie se vyrábí v horizontálním či vertikálním provedení a většina dodavatelů je schopna pro vás vyrobit i atypické žaluzie pro nestandardní rozměry oken, anebo žaluzie velkoplošné – ty se upevňují na stěnu.

Žaluzie lze instalovat na okna plastová, hliníková, dřevěná eurookna, ale i na starší typy oken. Montáž se provádí na rám okna a odbornému pracovníkovi netrvá tato činnost zpravidla déle než 15 minut na jedno okno. Pokud se do instalace pustíte sami, využijte návody na zaměření a montáž, které má většina prodejen a e-shopů s tímto sortimentem k dispozici.

K ovládání žaluzií slouží jednak brzdový mechanismus se šňůrkou, který umožňuje nastavení lamel v libovolné výšce a přitom se šňůrka nemusí namotávat kolem plastového kolečka jako v minulosti. Další ovládací prvek je šestihranný interiérový ovladač, díky němuž se lamely otvírají a zavírají.

 • Horizontální žaluzie – patří k nejčastěji používaným typům stínící techniky a taky zřejmě k nejlevnějším; výhodou je jednoduchá montáž, pohodlné ovládání, vysoká životnost a dobrá stínící efektivita. Nejznámější jsou ISSO žaluzie, s ovládáním pomocí řetízku, anebo brzd. Kromě toho se liší způsobem instalace, v provedení horního nosného profilu i šířkou lamel. Vyrábí v kovovém provedení, kdy se na válcovači odvíjí hliníkový kotouč lamely v barevných odstínech, obvykle podle RAL vzorníku, včetně zlaté a stříbrné. A jaká je nejlepší barva žaluzie? To záleží hlavně na vašich představách a také na interiéru. To proto, aby byly žaluzie stylovým doplňkem vašeho domova a ne, aby ho nějak narušovaly.
 • Vertikální žaluzie – vyhovují spíš pro zastínění větších ploch, proto se používají více v kancelářích a komerčních prostorách, ale jsou samozřejmě využívány i v domácnostech. Zajímavým řešením jsou i japonské stěny. Obojí – jak tedy vertikální žaluzie, tak i japonské stěny, lze využít nejen k zastínění oken, ale také k přepažení určitých prostor v místnosti, oddělení šatníku, a podobně.
 • Žaluzie do střešních oken
 • Plissé žaluzie – tyto designové žaluzie jsou vyrobeny tak, že místo hliníkových lamel je použita plisovaná látka, která sama drží v kterékoliv poloze; patří k nejmodernějším stínícím prvkům. Lze je použít i do střešních oken.

Vyrábí se více druhů:

 • s jednosměrným stahováním, ovládaným madlem na dolním profilu, horní profil je volný;
 • dvousměrné stahování, madlo je na horním i dolním profilu;
 • jednosměrné stahování, ovládání je zajištěno pomocí šňůry, která visí z horního profilu;
 • vyztužená plissé žaluzie – vhodná např. pro zimní zahrady, s jednosměrným stahováním, ovládaná madlem na spodním profilu, horní profil je pevný.

Čištění žaluzií

K tomuto úkonu můžeme doporučit hned několik způsobů:

 • k zajištění dostatečné hygieny a dokonalého vzhledu můžete využít parní čističe
 • nebo použijte jar, vodu a hadřík a vyčistěte každou hliníkovou lamelu samostatně a z obou stran
 • jednotlivé lamely můžete zbavit prachu a pak je otřít vlhkými ubrousky pro úklid domácnosti
 • speciální kartáč dokáže při čištění „obejmout“ lamelu oboustranně, takže si při této – ne zrovna oblíbené práci – ušetříte spoustu času
 • povolejte firmu, která vám vyčistí žaluzie ultrazvukem
 • při odstraňování prachu používejte spíš ruční, ne příliš výkonný, vysavač
Scroll to Top