Zařiďte si bydlení v retro stylu

Chcete dát vašemu interiéru nádech dob, kdy jsme si hudbu pouštěli z gramofonu? Retro je opět v módě, a tak se nabízí spousta možností. Pohrajte si s barvami, vzory i materiály. Poradíme vám, jak moderní interiér v retro stylu zařídit.

Není retro jako retro

Retro neznamená jen parkety, tapety, těžké závěsy a nábytek po prarodičích. Váš byt nebo dům by pak působil spíše staromódně. Retro prvky se dnes kombinují s čistým moderním stylem. Interiéru tak dodáte nádech minulosti, ale neuděláte z něj vetešnictví.

Za retro považujeme období 70.–90. let. Jinak ale bude vypadat české retro, kterému vládl komunismus, a jinak americké nebo francouzské retro ve stylu provence. Retro se taky často zaměňuje za vintage styl. Ten ale časově spadá ještě dále do minulosti. I když některé jejich prvky se mohou doplňovat. My se podíváme na klasické české retro z komunistických dob.Pokud chcete nasát tu správnou atmosféru, podívejte se na oblíbené retro kousky, které nikdy nevyšly z módy.

Podlaha, stěny, barvy a vzory

Plánujete větší rekonstrukci? Pak se zaměřte i na podlahy a stěny. Pro obývák a ložnici jsou nejtypičtější klasické stromečkové parkety. Do předsíně, kuchyně nebo koupelny pak můžete zvolit vzorované obklady s geometrickými tvary.

Pro stěny jsou charakteristické tapety, nemusíte to s nimi ale přehánět. Jinak by výsledek působil chaoticky. Typicky retro jsou tapety s geometrickými nebo květinovými vzory. Úplně postačí otapetovat jednu, maximálně dvě stěny. Pokud se na retro tapety necítíte, vyzdobte stěny několika obrazy s barevnými rámy. Na obrazy volte retro vzory nebo fotografie.

Z barev se zaměřte na hořčicovou, avokádovou zelenou, olivovou, klasickou červenou, oranžovou, vybledlovou modrou a hnědou. Nebojte se taky kombinovat materiály. Pro retro je typický plast, samet, plyš nebo manšestr.

Obývací pokoj v retro stylu

Ústředním bodem každého obývacího pokoje je sedačka. Vsaďte na barvy a zajímavé materiály. Retro styl tak trochu vypadá, jako by spolu jednotlivé kusy nábytku bojovaly o pozornost.

Sedačce bude slušet olivově zelená, petrolejová, hořčicová nebo oranžovo-hnědá. Jako absolutní retro působí sedačka na nožičkách. Pokud zvolíte jednobarevnou, nezapomeňte na výrazné polštářky.

Samozřejmostí je pak pořádný solitérní ušák v jiné barvě než sedačka. Mezi nábytkem dále nesmí chybět typická komoda na dřevěných nebo kovových nohách a kulatý či oválný konferenční stůl ze dřeva nebo skla.

V retro stylu slaďte i osvětlení. Skvěle budou vypadat retro žárovky, lustry kombinující kov a sklo a lampy se stínítkem. Jako dekoraci nezapomeňte pokojové rostliny a kusový koberec.

Kuchyň a jídelna v retro stylu

I retro kuchyni vládnou barvy. Pokud do toho chcete jít naplno, zvolte skříňky v červené, oranžové nebo modré. Aby to nebyla moc velká divočina, zkombinujte je se skříňkami v neutrální barvě a ty barevné umístěte jen do vrchní nebo spodní části.

Jestli se vám do barevných kuchyňských skříněk nechce, zvolte krémové, šedé nebo olivové a doplňte je barevnými obkladovými kachličkami s geometrickým vzorem. Pracovní deska se bude nejlépe vyjímat z dřevěného masivu nebo kamene.

Retro kuchyň je pak především o detailech. Typické jsou pro ni viditelné úchyty skříněk, volně stojící spotřebiče, keramický dřez a vysoké dřezové baterie s kohoutky.

A co jídelna? Jídelní stůl volte dřevěný a židle ze dřeva s čalouněním nebo z plastu s konickýma nohama. A retro kuchyně s jídelnou bude jako vyšitá.

Scroll to Top