Posezení na terase – na co nezapomenout

Jaro je v plném proudu a teplé počasí už láká k posezení na čerstvém vzduchu. Pokud máte u domu terasu, máte na půl vyhráno! K dokonalosti už jen stačí, abyste ji vybavili vhodným nábytkem a oživili nápaditými a funkčními doplňky. Pokud tápete a hledáte inspiraci, čím byste svoji terasu proměnili v perfektní místo k odpočinku i zábavě s rodinou či přáteli, pojďte se s námi podívat na pár tipů.

Pohodlně se usaďte

Naprostým základem každé terasy je pohodlné posezení. To vybírejte dobře, musí být kvalitní, odolné vůči povětrnostním vlivům, vodě nebo UV záření. Jídelní stůl a židle by měly být přizpůsobeny tomu, co na terase děláte nejraději. Pokud je grilování vaší vášní a celé léto se u vás na zahradě nese ve znamení barbecue, vyberte si dřevěný nábytek nenáročný na údržbu. Jídelní stůl se bude snadno čistit od případných skvrn od jídla a dřevěné židle snadno přemístíte tam, kam zrovna potřebujete. Na výběr máte i nábytek plastový, který je sice levnější, ale za to velice neestetický a na nerovném povrchu i nestabilní. Jestliže si na terasu chodíte převážně odpočinout, doplňte klasický dřevěný nábytek také venkovní pohovkou nebo lehátkem.

Spojte terasu s přírodou

Jaro je také vhodným obdobím pro výsev rostlin na zahradě. Nezapomeňte tentokrát ani na terasu. Květiny ji krásně provoní a dodají život. K dostání je velké množství okrasných květináčů a truhlíků, do kterých vysaďte třeba levanduli, hortenzie, oleandry či pelargonie. Praktičtí zahradníci mohou zvolit bylinky, které užijí v kuchyni nebo při grilování. Mezi další rostliny, které se dají dobře pěstovat v květináčích patří i jahody nebo balkonové odrůdy zeleniny. Velkým hitem poslední doby jsou takzvané vertikální zahrady. Ty mohou nenásilně oddělit terasu od zbytku zahrady, poskytnout stín a zároveň vypadat skvěle.

Na čerstvém vzduchu chutná lépe

Jste-li zvyklí si na terase vychutnávat svou ranní kávu a snídani, oběd s rodinou nebo večerní sklenku vína, pořiďte si v první řadě kvalitní jídelní set, jak už bylo řečeno výše. Pěkný dřevěný stůl nemusíte zbytečně ukrývat pod ubrus, protože skvěle ladí s okolní přírodou. To, že je stůl venku ještě neznamená, že nemůže být prostřený tak, jako ten uvnitř. K venkovnímu servírování se skvěle hodí bytelné keramické nádobí s přírodními motivy. Pro horké letní dny je nepostradatelným kouskem nádobí i skleněný džbánek na limonádu se sklenicemi.

Při stolování venku se může připravené jídlo stát snadným terčem pro hmyz. Jednoduchým řešením je třeba vkusný skleněný poklop, pod který před ním pečivo, ovoce či hotové pokrmy ukryjete.

Osvětlení pro teplé letní večery

Světlo by mělo být silné, aby dostatečně osvítilo celou terasu, ale zároveň by nemělo být příliš agresivní. Zvolte raději žluté teplé odstíny zářivek. Pokud máte terasu zastřešenou, je možné umístit stropní osvětlení. Mezi modernější prvky patří bodová světla zabudovaná přímo v prknech terasy nebo designové lampy, které mohou zároveň sloužit jako stolička.

Klasické světlo ale není jedinou možností, jak si večer na zahradě posvítit. Své kouzlo mají také svíčky a lucerničky, které vykouzlí jedinečnou romantickou atmosféru.

Prodlužte si sezónu

Že se dá terasy užít jen v létě? S pár vychytávkami si budete na zahradě hovět ještě v listopadu! Hlavními podmínkami pro prodloužení sezóny je zastřešení terasy, uzavření prostoru a teplo. K uzavření prostoru využijte zástěnu alespoň z té největrnější strany. V brzkém podzimu dobře poslouží deky a dekorační kožešiny přehozené přes židle. Když však začne teploměr ukazovat opravdu nízké teploty, ale vy se stále nehodláte terasy vzdát a zazimovat ji, vybavte se venkovním krbem, přenosným ohništěm nebo některým z široké nabídky terasových ohřívačů.

Scroll to Top