Nábytek z masivního dřeva a jeho výhody

Je dřevo nejlepším materiálem pro výrobu nábytku? Za nás určitě ano. Vy si udělejte vlastní názor po přečtení tohoto článku, kde si hlavní výhody nábytku z masivu představíme.

Nejčastěji používané materiály při výrobě nábytku

LTD, MDF a masiv jsou tři nejčastěji používané materiály pro výrobu nábytku. Každý materiál má své pro i proti, níže se o nich dočtete více.

LTD – laminovaná dřevotřísková deska

Materiál, který se v dnešní době hojně používá zejména kvůli jeho cenové dostupnosti. Nejčastěji se s LTD setkáte u skříňového nábytku, kuchyňových korpusů nebo koupelnového nábytku. Jedná se o dřevotřískovou desku, která je navíc potažená laminem. Dostupná je velká škála dekorů a několik tlouštěk. LTD desky jsou omyvatelné a hygienicky odolné. Při použití silných a kvalitních lamino desek je životnost tohoto materiálu poměrně vysoká.

MDF – medium density fibreboard

MDF desky se vyrábějí bez použití lepidel, tudíž se řadí mezi přírodnější materiál. Tyto dřevovláknité desky mají velmi jemnou homogenní strukturu a velmi dobře se tvarují a opracovávají. Povrch desek se upravuje fóliováním nebo lakováním. Desky MDF se nejčastěji používají v kuchyních. Lze na nich docílit dřevěného vzoru se strukturou.

Masiv

Pod pojmem masiv se skrývá čistě přírodní materiál z měkkého nebo tvrdého dřeva. Jaké jsou jeho hlavní výhody?

Dlouhá životnost

Nábytek z masivního dřeva se oproti nábytku z lamina nebo dřevotřísky jen tak lehce nerozbije a nerozviklá. Díky použití tradiční stolařské technologie je nábytek z masivu pevný a kvalitní. Dle odborníků a jejich studií se uvádí, že nábytek z masivního dřeva vydrží až desetkrát déle než nábytek z lamina.

Masiv je dlouhodobě levnější

Pořizovací cena nábytku vyrobeného z masivního dřeva je znatelně větší než u nábytku z lamina. Ale vzhledem k již předeslané informaci, že nábytek z masivu vydrží až desetkrát déle, je tedy vlastně levnější. Vynásobte si pořizovací cenu lamino nábytku deseti – pořád to bude tak levné? Pokud tedy do vašeho interiéru chcete nábytek, který bude sloužit několik desítek let bez výraznějších změn, masiv je jasnou volbou.

Zdravotní nezávadnost

Masivní dřevo je materiál, který splňuje nejvyšší kritéria pro zdravý domov. Oproti jiným materiálům se z masivu neuvolňují nežádoucí nebo karcinogenní látky (například formaldehydy v pojivech dřevotřískových desek). Nábytek z masivu je tedy vhodný pro každého, i pro děti a alergiky.

Snadná úprava povrchu

Další výhodou nábytku z masivního dřeva je i jeho snadná údržba. Pro pravidelné čištění stačí lehce navlhčený měkký hadr, který zachytí nežádoucí prach. S vodou je opravdu třeba šetřit, protože neodpařená vlhkost z povrchu nábytku může proniknout do mikroskopických trhlin v laku a tím způsobit tvorbu povrchových prasklin, puchýřů a dalších vad. Pro čištění dřevěného nábytku lze také použít vysavač s kartáčem z měkkých štětin.

Pro ošetření povrchu se doporučují speciální vosky nebo oleje, které také splňují zdravotní nezávadnost. V případě lokálního poškození nábytku, stačí plochu lehce přebrousit a následně nanést vosk.

Vůně dřeva

Nábytek z masivu přinese do vašeho domova nenapodobitelnou vůni lesa, kterou nenahradí žádné jiné materiály. Typická vůně dřeva a pryskyřice je zachována u nábytku velice dlouhou dobu.

Nadčasový design

Nábytek z masivu je v interiérech oblíbený již několik desítek let a dle interiérových designérů tomu ani v budoucnu nebude jinak. Dřevo je tradiční materiál, který prohřeje každý prostor a hodí se jak do moderních, tak i do klasických domovů.

Nenechte se vyděsit tím, že byste museli mít doma dřevěné úplně všechno. U dřeva je výhodou, že se dá kombinovat i s jinými materiály – s kovem, sklem, textilem, kůží a dalšími. Nábytek z masivního dřeva se doporučuje použít především u více namáhaných částí nábytku – postelískřínístolů nebo židlí. U menších kusů nábytku už se můžete zaměřit více na design a soustředit se na to, aby všechny prvky v prostoru tvořily dohromady perfektní celek.

Dřevo se hodí také do exteriéru, například v podobě originálního zahradního nábytku.

Scroll to Top